Útulňa
Útulňa nedostala osobitný názov. Roku 1882 ju strhla mohutná snehová lavína zo žľabu Slavkovského štítu. Chatku síce trochu opravili, ale keďže medzičasom vyrástol už praktickejší Weiszov chodník, stratila svoj význam, a zničil ju "zub času". Ostali len nepatrné pozostatky múrov.
— Neskoršie, keď prišli do módy lyžiarske túry na Slavkovský štít so zjazdom k Slavkovským plieskam, rozhodla sa Spišská úverová banka v Levoči ako majiteľka Starého Smokovca postaviť neveľkú lyžiarsku útulňu pod zdanlivo istou protilavínovou clonou mohutných balvanov na poľane povyše Slavkovských pliesok. Na stavbu sa podujala skupina vtedajších smokovských športovcov (František Berkovský, Felix Hoepfner, Ivan Bohuš, Octavián O. Krejčí), ktorá do leta 1944 vyniesla potrebný stavebný materiál a na jeho uskladnenie postavila provizórny drevený barak. Sklad aj s materiálom zmietla na jar 1945 opäť masa snehu, ktorá sa zrútila zo žľabu Slavkovského štítu. Stavba chaty sa potom už neuskutočnila.
— Najpopulárnejším a najrušnejším cieľom pohodlných a krátkych vychádzok starosmokovských návštevníkov bol už od začiatku 19. storočia Hrebienok, hoci naň v tom čase neviedol pohodlný chodník, len spleť lesných prtí, tobôž nie pozemná lanovka! Jedno z prvých uznesení Uhorského karpatského spolku, založeného roku 1873, týkalo sa teda postavenia turistického útulku niekde na Hrebienku. Spolok na to v prvých rokoch svojej aktivity nemal dosť finančných prostriedkov. Prihlásili sa však dobrovoľní mecenáši a osobitnú pomoc poskytla budapeštianska speváčka a klaviristka spišského pôvodu Róza (Ružena) Gräffel-Györffyová, ktorá usporiadala umelecké turné a výťažok z vystúpenia venovala na fond plánovanej stavby. Vďaka tomu mohol Uhorský karpatský spolok už 1. 8. 1875 odovzdať turistickej verejnosti neveľkú, ale sympatickú drevenú budovu s niekoľkými miestnosťami na tzv. Kancli poniže Hrebienka. Chata dostala na počesť Györffyovej celkom zaslúžene názov Ruženina chata.
| Ivan Bohuš - Od A po Z o názvoch Vysokých Tatier © 1996 | code & design Tomáš Bujna - NZW © 2000-2009
Tento projekt podporuje NZW /dielne a TATRYBLOG - Blog nielen o histírii a architektúre vo Vysokých Tatrách